Małopolskie

Gmina Andrychów niemal w całości leży w największej kotlinie Beskidu Małego, wyżłobionej przez potoki Rzyczanki i Targaniczanki, które łączą się na terenie miasta w rzekę Wieprzówkę – lewy dopływ Skawy. Niewielka, północna część gminy leży na terenie Pogórza Śląskiego.

Gmina Biały Dunajec obejmuje pięć miejscowości: Biały Dunajec, Gliczarów Dolny i Górny, Sierockie oraz Leszczyny. Biały Dunajec i okolice stanowią znakomitą bazę wypadową dla turystów i narciarzy; z drugiej zaś strony są świetnym miejscem dla ludzi spragnionych prawdziwej kultury ludowej, a przede wszystkim ciszy, spokoju i czystego górskiego powietrza.

Gmina Bochnia położona jest na granicy dwóch krain geograficznych - Kotliny Sandomierskiej oraz Pogórza Wielickiego. W skład gminy wchodzą 31 miejscowości, a jej obszar rozciąga się na przestrzeni ok. 50 km wzdłuż rzeki Raby, Stradomki i ich dopływów. Prawie w połowie gminę przecina międzynarodowa droga E-4 -Drezno - Kraków - Lwów, linia kolejowa, a w niedalekiej przyszłości autostrada A-4.

Ciężkowice malowniczo usytuowane na Pogórzu Ciężkowickim, na skalistym wzniesieniu góry Skały ( 367 m n.p.m.), stanowią jedną z najciekawszych turystycznie gmin powiatu tarnowskiego. Są wspaniałą miejscowością wypoczynkową, w szczególności nad rzeką Białą, a także miejscem do turystycznych wypadów. Zimą można jeździć tu na nartach oraz brać udział w organizowanych dla grup turystycznych kuligach.

Czarny Groń w Rzykach to ośrodek wypoczynkowo-sportowy położony obok Andrychowa. Na jego terenie znajdują się: Hotel&SPA, Rycerska Oberża, stacja narciarska i mnóstwo atrakcji dodatkowych.

Gmina Czorsztyn znajduje się w południowej części województwa małopolskiego na granicy Gorców, Pienin i Spisza. W siedmiu miejscowościach: Czorsztyn, Huba, Kluszkowce, Maniowy, Mizerna, Sromowce Niżne i Sromowce Wyżne, rozciągniętych wzdłuż doliny Dunajca, żyje około siedmiu tysięcy mieszkańców.

Ośrodek Narciarski Czorsztyn-ski to urokliwe miejsce o intrygującej nazwie położone jest na stokach góry Wdżar (766 m n.p.m.) w małopolskich Kluszkowcach,  leżących pomiędzy Nowym Targiem a Szczawnicą, przy drodze krajowej nr 969, około 15 km od Szczawnicy, nad przepięknym Jeziorem Czorsztyńskim.

Gmina Bukowina Tatrzańska obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych Białką, rzeką rwącą, czystą, wypływającą z serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Ich odrębność, odmienna historia i kultura, a jednocześnie wzajemne przenikanie się tworzą specyficzny klimat „pogranicza”, dostrzegany na pierwszy rzut oka i stanowiący o niepowtarzalności.

Gmina Gromnik podzielona jest administracyjnie na siedem solectw: Brzozowa, Chojnik, Golanka, Gromnik, Polichty, Rzepiennik Marciszewski i Siemiechów. Obszar gminy jest atrakcyjny krajobrazowo, charakteryzuje sie urozmaicona rzezba terenu. Charakterystyczne sa pasma wzgórz z dolinami potoków, rozlogami pól i lak oraz lasami. W krajobrazie wyróznia sie dolina rzeki Bialej.

Grybów leży nad rzeką Białą, pośród malowniczych Gór Grybowskich, u podnóża Beskidu Sądeckiego. Gmina położona jest w dorzeczu rzeki Biała Tarnowska. Wokół rozciąga się masyw Beskidu Niskiego. Odwiedzając ziemię grybowską można być pewnym, że znajdzie się tutaj wiele atrakcyjnych miejsc i znakomite warunki do wypoczynku.

Gmina Jabłonka wchodzi w skład powiatu nowotarskiego. Obejmuje centralną część regionu Górnej Orawy, krainy położonej w głębokiej kotlinie pomiędzy Gorcami a Babią Górą. Tą zachodnią część Kotliny Nowotarsko-Orawskiej otaczają, ośnieżone przez około 8 miesięcy w roku, Tatry od południa, Babia Góra od północy i Jezioro Orawskie od zachodu.

Kamienica to stara wieś w północno-wschodnich Gorcach. Otaczają ją rozczłonkowane grzbiety górskie o dość stromych zboczach, pokryte lasami bukowymi i świerkowymi. Wypływająca ze szczytów Turbacza Kamienica przypomina w swym górnym biegu rwący wysokogórski potok, zadziwiający przejrzystością wód. Rzeka tworzy tu jedną z najbardziej dzikich i urokliwych dolin Gorców.

Gmina Kościelisko – brama do Tatr Zachodnich, podnóże Pasma Gubałowskiego – to jeden z najpiękniejszych podgórskich obszarów w Polsce. Gmina istniejąca już od 1867 r., zmieniała swoje administracyjne granice, łącząc się bądź to z Chochołowem, bądź z Gminą Tatrzańską, reaktywowana w 1994 r. z trzema wsiami: Kościelisko, Witów i Dzianisz, w tym składzie trwa do dziś.

Gmina Krościenko nad Dunajcem położona jest w malowniczej kotlinie górskiej, na wysokości około 420–500 m n.p.m., pomiędzy trzema pasmami górskimi: Pieninami, Gorcami i Beskidem Sądeckim. Dzięki temu jest to doskonały punkt wypadowy w góry. Tereny te zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski.

Gminę Krynica-Zdrój tworzą wsie-sołectwa: Berest, Czyrna, Mochnaczka Niżna, Mochnaczka Wyżna, Muszynka, Piorunka, Polany, Tylicz. Krynica-Zdrój leży w południowo-wschodniej części Beskidu Sądeckiego (Beskid Krynicki, Karpaty Zachodnie) na granicy z Beskidem Niskim, na wysokości 560–620 m n.p.m., w malowniczych dolinach potoków Kryniczanki, Palenicy, Czarnego Potoku i Słotwińskiego.

Gmina Laskowa położona w północno-wschodniej części powiatu limanowskiego, w obrębie Karpat Fliszowych na terenie Beskidu Wyspowego. Większą część obszaru gminy zajmuje biegnąca z zachodu na wschód dolina rzeki Łososiny, ograniczona dwoma grzbietami Jaworza i Sakisza, a od północy grzbietami Kamionnej i Kobyły z przełęczą Widoma (Rozdziele). Wszystkie wierzchołki wzniesień są zaokrąglone, co sprzyja uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej, nawet przez mało zaawansowanych turystów.

Gmina Limanowa położona jest w paśmie Beskidu Wyspowego o urozmaiconej rzeźbie terenu i doskonałych warunkach klimatycznych. Pasmo to od południa graniczy z Gorcami, od wschodu z rzeką Dunajec i Jeziorem Czchowskim, od północy z Pogórzem Wielicko-Wiśnickim, a od zachodu z Beskidem Średnim. Limanowa, nazywana stolicą Beskidu Wyspowego, leży w dolinie Sowinki, u podnóża Łysej Góry.

Gmina Łabowa jest położona na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, po obu stronach rzeki Kamienicy. Tereny te mają górzysty charakter i należą do najbardziej zalesionych w kraju, co sprawia, że panuje tu wyjątkowy mikroklimat. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu od grudnia do marca.

Gmina Łapsze Niżne to piękny, malowniczy region położony na Spiszu pomiędzy Podhalem i Pieninami. Granicę gminy od zachodu wytycza rzeka Białka, od północnego wschodu Jezioro Czorsztyńskie, a na południu granica polsko-słowacka. W skład gminy wchodzą: Frydman, Falsztyn, Niedzica, Niedzica-Zamek, Kacwin, Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Trybsz, Łapszanka.

Gmina Mszana Dolna jest położona w zachodniej części Beskidu Wyspowego i północno-zachodniej części Gorców, w otoczeniu dolin Raby i Mszanki. Gmina ma rozległy, podkowiasty kształt, a w jej skład wchodzi 9 urokliwych i malowniczych wiosek: Kasina Wielka, Kasinka Mała, Lubomierz, Łętowe, Łostówka, Raba Niżna, Olszówka, Glisne, Mszana Górna.

Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna to malowniczy, górski zakątek Małopolski, w którym ponad 700 lat historii przeplata się z naturalnym bogactwem tych niezwykłych terenów, zasobnych w lasy i wody mineralne. Niegdyś biskupie „Państwo Muszyńskie” stojące na straży granic, dzisiaj spokojne uzdrowisko i brama łącząca Polskę z krajami południowej Europy – dzięki dogodnej infrastrukturze do sąsiedniej Słowacji można udać się pieszo, rowerem, samochodem lub pociągiem.

Malowniczo położone nad rzeką Rabą Myślenice to doskonała propozycja na zimowe wyjazdy. Na miłośników białego szaleństwa – zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych, w dzielnicy wypoczynkowej Zarabie, czeka profesjonalnie przygotowany i zagospodarowany stok. W kompleksie, każdy amator dwóch czy jednej deski znajdzie: doskonałe warunki narciarskie na oświetlonych, ratrakowanych i sztucznie naśnieżnych stokach, wypożyczalnię i serwis oraz szkółkę narciarską.

Gmina Niedźwiedź to wyjątkowa okolica, położona w szczególnej, ochronnej strefie Gorczańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu panują tu bardzo dobre warunki rekreacyjne, piękne, czyste polany oraz niespotykane gdzie indziej gatunki fauny i flory. W skład gminy wchodzą cztery wsie: Niedźwiedź, Podobin, Poręba Wielka i Konina.

Gmina Nowy Targ to rejon o niezwykle zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. W jej północnej części leżą Gorce ze szczytem Turbacz (1311 m n.p.m.), południową część gminy zajmują równiny Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, a przy południowej i południowo-wschodniej granicy spotykamy wapienne skalice pienińskiego pasa Skałek. Na stromych stokach istnieją dogodne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego oraz turystyki rowerowej.
ski pass banerek

Please publish modules in offcanvas position.