Bielawa

 

Nazwa Lokalizacja Kontakt krzeslo-ok orczyk-ok gondola-ok zjazd-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok biegi-ok

Krasnal

ul. Sikorskiego, Bielawa,
Góra Parkowa

tel. 74 833 47 76

  1   0.2 km + +          

 

Bielawa to malownicze miasto znajdujące się w centralnej części województwa dolnośląskiego w powiecie dzierżoniowskim. Podstawowym atutem Bielawy jest usytuowanie u podnóża najstarszych gór Europy – Gór Sowich. Cztery główne szlaki turystyczne przebiegają m.in. po ośmiu tysiącach hektarów Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Liczne wyciągi narciarskie i ścieżki rowerowe sprawiają, że Bielawa i jej najbliższa okolica są niebywale atrakcyjne, zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących turystów.

W Bielawie miłośników sportów zimowych zaprasza 200-metrowy wyciąg narciarski „Krasnal”, który znajduje się na północnym zboczu Góry Parkowej (455 m n.p.m.). Jest on idealny dla początkujących narciarzy oraz dla najmłodszych entuzjastów białego szaleństwa. Dzięki swojemu położeniu, miasto jest dogodną bazą wypadową w Góry Sowie, na terenie których można uprawiać narciarstwo biegowe i zjazdowe. 

mapa-tras-biegowychTrasy biegowe

Góry Sowie – ponad 23 km tras dla narciarstwa biegowego, w tym jedna rozpoczynająca się w Bielawie.

Atrakcje Gór Sowich
• Kościół pw. WNMP wraz z wieżą widokową Kościół w obecnym kształcie powstał w latach 1868-1876 w stylu neogotyckim według projektu A. Langera z Wrocławia. W 2008 roku wieżę widokową udostępniono do ruchu turystycznego. Okolicę można podziwiać z 4 tarasów widokowych.

• Wieża widokowa na Kalenicy 20 metrowa stalowa konstrukcja wieży została wybudowana w roku 1932. Usadowiono ją na wierzchołku trzeciego co do wielkości szczytu Gór Sowich - Kalenicym który otacza rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica”. Po renowacji wieża służy turystom do podziwiania wspaniałej panoramy Kotliny Dzierżoniowskiej, Górę Ślężę, Góry Stołowe, a przy dobrych warunkach nawet pasma Karkonoszy, wraz ze Śnieżką.

• Leśniczówka „Domek Myśliwski” w Jodłowniku - Zbudowana w II poł. XIX w. w tradycyjnym stylu norweskim. Obiekt ten po II Wojnie Światowej został przetransportowany z obszaru gór. Obecnie znajduje się w Jodłowniku i w jego wnętrzu mieści się Lokalne Centrum Kulturalne Gminy Dzierżoniów.

• Twierdza Srebrna Góra = Twierdza Srebrnogórska to jeden z najciekawszych zabytków militarnych Dolnego Śląska. Ogromna twierdza jest unikalnym przykładem osiemnastowiecznej fortyfikacji górskiej. W swojej historii twierdza nigdy nie była zdobyta. Obecnie Twierdza Srebrnogórska to jedna z największych atrakcji turystycznych w Górach Sowich. Turysta może dotrzeć do obiektu własnym samochodem albo pokonując szlak turystyczny pieszy lub rowerowy. Na zwiedzających zawsze oczekuje przewodnik – żołnierz, w XVIII wiecznym mundurze z uzbrojeniem. Zwiedzanie obejmuje Donżon, podziemne kazamaty, muzeum regimentu. Z korony Donżonu rozpościera się piękny widok na okoliczne pasma górskie. Głównym punktem każdego zwiedzania jest pokaz strzału z broni epokowej. Grupy zorganizowane po wcześniejszym zgłoszeniu mogą być świadkiem obsługi i salwy z repliki XVIII-wiecznej armaty.

• Srebrna Góra-miasto - Srebrna Góra to magiczna miejscowość skryta pomiędzy pabielawasmem Gór Sowich i Bardzkich, nazywana dawniej „Perłą Gór Sowich”. Nieopodal Srebrnej Góry znajdują się ślady wybudowanej na początku XX wieku trasy sowiogórskiej kolejki zębatej - zwanej „Sowa”. Pozostałością po kolei sowiogórskiej są dwa ceglane wiadukty o  wysokości około 30 metrów budowane na wzór rzymskich akweduktów oraz wiszący most. Ponadto na uwagę zasługują zabytkowe średniowieczne sztolnie kopalń srebra i wykute w skalnym podłożu korytarze i chodniki wraz z hałdami urobku. Okolice znakomicie nadają się do uprawiania turystyki górskiej. Urokliwe zakątki, spokój i cisza zachęcają do obcowania z przyrodą. Dziś miasto słynie ze świetnych górskich szlaków i tras narciarskich zimą.

• Podziemne miasto Osówka - Podziemna trasa turystyczna w kompleksie Osówka to system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które budowano na ogromną skalę w 1943 roku. Cel prac utrzymywany był w tajemnicy. Do dziś istnieje spór co do przeznaczenia tej budowli - najprawdopodobnie miała to być największej kwatery Hitlera na Dolnym Śląsku. Część naziemna Kompleksu Osówka stanowi zewnętrzną infrastrukturę podziemnego obiektu. Największa uwagę przyciągają dwa obiekty umownie nazwane „Kasyno” i „Siłownia”. Od 1996 r. udostępniono do zwiedzania Podziemną Trasę Turystyczną w Kompleksie Osówka. Dziś jest to 1500 m podziemnych korytarzy i hal kryjących historie minionych lat. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w górach Sowich.

• Ruiny zamku Rogowiec - Ruiny zamku z końca XIII wieku położone są w południowej części Gór Sowich w paśmie Gór Suchych. To najwyżej położony zamek średniowieczny w całej Polsce. Zamek obejmował obszar zbliżony kształtem do trójkąta. Dziś znajduję się tu węzeł szlaków: czerwonego - główny szlak sudecki, niebieskiego - z Wałbrzycha przez Rybnicę Małą i żółtego - z Głuszycy przez Grzmiącą.

• Sztolnie Walimskie - Powstanie obiektu związane było z zakrojonymi na szeroką skalę i prowadzonymi z ogromnym rozmachem pracami budowlanymi realizowanymi od 1943 roku przez III Rzeszę w rejonie Gór Sowich. Nosiły one wspólny kryptonim „Riese” („Olbrzym”). Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu Góry Ostrej (653,3 m) między Walimiem a Rzeczką. Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli nadziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Podziemna trasa turystyczna w kompleksie „Rzeczka” jest pozostałością po jednych z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II Wojny Światowej przez III Rzeszę w Górach Swoich.

• Zamek Grodno - Budowla ta jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków śląskich. Wybudowany został na szczycie wzgórza Choina 450 m n.p.m. w północnej części Gór Sowich i wznosi się nad doliną Bystrzycy Świdnickiej, zwanej kiedyś Śląską Doliną. Jest on jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat krajobrazowy „Góra Choina” o powierzchni 19 ha.

• Wieża widokowa na Wielkiej Sowie - Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich - 1014 m n.p.m. Nim na Wielkiej Sowie powstała wieża murowana, w 1885 r. wzniesiona została konstrukcja drewniana z inicjatywy Towarzystwa Sowiogórskiego. Była to najwyższa drewniana wieża widokowa w Górach Sowich. Jesienią 1904 r. rozebrano ją ze względu na wysokie koszty utrzymania. Parę lat później wybudowano nowy, betonowy obiekt o wys. 25 m., średnicy na dole 8 m, a na górze 4 m. Obecnie, z tarasu widokowego wyremontowanej wieży podziwiać można panoramę zarówno Sudetów, jak i Ziemi Kłodzkiej. Wieża jest udostępniona dla ruchu turystycznego. 

Pozostałe atrakcje warte zwiedzenia w Krainie Gór Sowich:
• Pałac w Pieszycach
• Zamek w Owieśnie
• Kościół Św. Piotra i Pawła w Bożkowie
• Muzeum Ziemi Sowiogórskiej

View the embedded image gallery online at:
http://nanarty.info/dolnoslaskie/bielawa#sigFreeId1749596556

bielawa logoBIELAWA

Centrum Informacji Turystycznej
ul. Wolności 128b
58-260 Bielawa
tel./fax 74 833 40 24
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.bielawa.pl 


LOGO stowarzyszenie turystyczne gmin gór sowich(wycięte)STOWARZYSZENIE TURYSTYCZNE GMIN GÓR SOWICH
Bielawa, Dzierżoniów, Nowa Ruda, Pieszyce, Walim, Stoszowice

ul. Kościuszki 2, 58-250 Pieszyce
58-260 Bielawa
tel.: 74 645 22 88
www.gorysowie.org 

Reklama:

Booking.com

Kontakt

TRITRI Jozef Golian
ul. Jagiellońska 27, 32-400 Myślenice
kom. +48 888 550 700, +48 660 387 060
email: tritri@tritri.pl


Narty Czechy, narty Słowacja, narty Polska, warunki narciarskie, wyciągi narciarskie


Współpraca:

salomon lista sklepow


abisal lista sklepow

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem