Podgórzyn

Podgórzyn

Referat Promocji Gminy Podgórzyn
ul. Żołnierska 44
58-562 Podgórzyn
tel./fax 75 762 18 26
tel. 75 762 15 88
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.podgorzyn.pl
Informacja Turystyczna – tel. 75 764 81 13Informacje

Gmina Podgórzyn leży w sercu Karkonoszy i odgrywa ważną rolę w rozwoju lokalnej turystyki. Sąsiedztwo Karpacza i Szklarskiej Poręby, położenie na skrzyżowaniu najważniejszych tras komunikacyjnych, wyposażenie w infrastrukturę turystyczną, bliskość granic czeskiej i niemieckiej, dają gminie trzecie miejsce pod względem rozwoju turystycznego w tym regionie. W skład gminy wchodzi dziesięć sołectw. Wszystkie posiadają unikatowe walory turystyczno-rekreacyjne. W każdej porze roku można spędzić tu atrakcyjny urlop – latem, wiosną i jesienią na turystycznych szlakach pieszych lub rowerowych – zimą na nartach.

Noclegi
Dobrze rozwinięta baza noclegowa może przyjąć około 2,5 tysiąca turystów. Noclegi można znaleźć w domach wczasowych, pensjonatach oraz w 27 gospodarstwach agroturystycznych, w sumie w 64 obiektach na terenie gminy.

Dojazd

Na terenie gminy kursują autobusy MZK i PKS. Dojazd umożliwiają autobusy MZK linii nr 4 i nr 18. Na trasie Jelenia Góra – Podgórzyn – Karpacz  kursują autobusy PKS.
{tab=Wyciągi narciarskie}

Wyciągi narciarskie

Zachełmie, przy hotelu ,,Pod Chojnikiem”, tel. 75 762 12 11
  • dwa wyciągi orczykowe, długość 250 i 300 m, oświetlone
Borowice, przy OW ,,Hottur”, tel. 75 761 95 15
  • wyciąg orczykowy, długość 800 m, oświetlony do połowy
Sosnówka Górna, przy OW ,,Lubuszanin”, tel. 75 753 63 13
  • wyciąg orczykowy, długość 127 m, oświetlony
Przesieka, przy OW ,,Kaliniec”, tel. 75 762 15 80
  • wyciąg typu ,,jumbo”, długość 300 m 


Atrakcje turystyczne

Od kilku lat gmina realizuje zadania związane z wytyczaniem i oznakowaniem rowerowych szlaków turystycznych. Dzięki tym przedsięwzięciom wytyczono łącznie 53,3 km szlaków.
  • Międzynarodowy Szlak Rowerowy Świeradów-Zdrój – Jelenia Góra
  • Rowerowy Szlak Turystyczny „Obwodnica Jeleniogórska”
  • Euroregionalny Rowerowy Szlak Turystyczny „Liczyrzepa”
Wszystkie wiodą przez najbardziej urokliwe zakątki gminy i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, a do takich należą: kompleks Stawów Podgórzyńskich w Podgórzynie, zbiornik wodny „Sosnówka” w Sosnówce, wodospad Podgórnej w Przesiece, góra Witosza w Staniszowie z ruinami pomnika Bismarcka, Uchem Igielnym, Pustelnią i Komorą Skalną, ruiny szubienicy na Wzgórzu Straconka w Ściegnach, „Arena” magiczny świat w Miłkowie, Leśny Bank Genów „Kostrzyca” w Miłkowie. Na terenie gminy są też zabytki architektury,  jak kaplica św. Anny w Sosnówce, kaplica św. Jana z Dukli, ruiny zamku księcia Henryka na Grodnej w Marczycach. Bogactwem gminy są pomniki przyrody ożywionej. Do atrakcji należą ciekawe formacje skalne, które prowokują swym wyglądem, oddziałując na wyobraźnię przybierają nieoczekiwane kształty. O ile nadarzą się sprzyjające warunki, a Liczyrzepa będzie miał dobry humor, skała, drzewo czy kwiat przyjmą postać starego dobrego Ducha Gór. Na terenie gminy znajdują się obiekty rekreacyjne i sportowe. W Miłkowie – sala widowiskowo-sportowa, basen oraz camping ,,Wiśniowa Polana”, Stawy Podgórzyńskie otacza teren przystosowany do gry w paintball, w Ściegnach jest kryty kort tenisowy oraz miasteczko Western City. Zachełmie posiada ośrodek jazdy konnej oraz kryty kort tenisowy przy hotelu „Pod Chojnikiem”.

ski pass banerek

Please publish modules in offcanvas position.