Podgórzyn


Podgórzyn

Referat Promocji Gminy Podgórzyn
ul. Żołnierska 44
58-562 Podgórzyn
tel./fax 75 762 18 26
tel. 75 762 15 88
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.podgorzyn.pl
Informacja Turystyczna – tel. 75 764 81 13Informacje

Gmina Podgórzyn leży w sercu Karkonoszy i odgrywa ważną rolę w rozwoju lokalnej turystyki. Sąsiedztwo Karpacza i Szklarskiej Poręby, położenie na skrzyżowaniu najważniejszych tras komunikacyjnych, wyposażenie w infrastrukturę turystyczną, bliskość granic czeskiej i niemieckiej, dają gminie trzecie miejsce pod względem rozwoju turystycznego w tym regionie. W skład gminy wchodzi dziesięć sołectw. Wszystkie posiadają unikatowe walory turystyczno-rekreacyjne. W każdej porze roku można spędzić tu atrakcyjny urlop – latem, wiosną i jesienią na turystycznych szlakach pieszych lub rowerowych – zimą na nartach.

Noclegi
Dobrze rozwinięta baza noclegowa może przyjąć około 2,5 tysiąca turystów. Noclegi można znaleźć w domach wczasowych, pensjonatach oraz w 27 gospodarstwach agroturystycznych, w sumie w 64 obiektach na terenie gminy.

Dojazd

Na terenie gminy kursują autobusy MZK i PKS. Dojazd umożliwiają autobusy MZK linii nr 4 i nr 18. Na trasie Jelenia Góra – Podgórzyn – Karpacz  kursują autobusy PKS.
{tab=Wyciągi narciarskie}

Wyciągi narciarskie

Zachełmie, przy hotelu ,,Pod Chojnikiem”, tel. 75 762 12 11
  • dwa wyciągi orczykowe, długość 250 i 300 m, oświetlone
Borowice, przy OW ,,Hottur”, tel. 75 761 95 15
  • wyciąg orczykowy, długość 800 m, oświetlony do połowy
Sosnówka Górna, przy OW ,,Lubuszanin”, tel. 75 753 63 13
  • wyciąg orczykowy, długość 127 m, oświetlony
Przesieka, przy OW ,,Kaliniec”, tel. 75 762 15 80
  • wyciąg typu ,,jumbo”, długość 300 m 


Atrakcje turystyczne

Od kilku lat gmina realizuje zadania związane z wytyczaniem i oznakowaniem rowerowych szlaków turystycznych. Dzięki tym przedsięwzięciom wytyczono łącznie 53,3 km szlaków.
  • Międzynarodowy Szlak Rowerowy Świeradów-Zdrój – Jelenia Góra
  • Rowerowy Szlak Turystyczny „Obwodnica Jeleniogórska”
  • Euroregionalny Rowerowy Szlak Turystyczny „Liczyrzepa”
Wszystkie wiodą przez najbardziej urokliwe zakątki gminy i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, a do takich należą: kompleks Stawów Podgórzyńskich w Podgórzynie, zbiornik wodny „Sosnówka” w Sosnówce, wodospad Podgórnej w Przesiece, góra Witosza w Staniszowie z ruinami pomnika Bismarcka, Uchem Igielnym, Pustelnią i Komorą Skalną, ruiny szubienicy na Wzgórzu Straconka w Ściegnach, „Arena” magiczny świat w Miłkowie, Leśny Bank Genów „Kostrzyca” w Miłkowie. Na terenie gminy są też zabytki architektury,  jak kaplica św. Anny w Sosnówce, kaplica św. Jana z Dukli, ruiny zamku księcia Henryka na Grodnej w Marczycach. Bogactwem gminy są pomniki przyrody ożywionej. Do atrakcji należą ciekawe formacje skalne, które prowokują swym wyglądem, oddziałując na wyobraźnię przybierają nieoczekiwane kształty. O ile nadarzą się sprzyjające warunki, a Liczyrzepa będzie miał dobry humor, skała, drzewo czy kwiat przyjmą postać starego dobrego Ducha Gór. Na terenie gminy znajdują się obiekty rekreacyjne i sportowe. W Miłkowie – sala widowiskowo-sportowa, basen oraz camping ,,Wiśniowa Polana”, Stawy Podgórzyńskie otacza teren przystosowany do gry w paintball, w Ściegnach jest kryty kort tenisowy oraz miasteczko Western City. Zachełmie posiada ośrodek jazdy konnej oraz kryty kort tenisowy przy hotelu „Pod Chojnikiem”.

najtrasnieszy

Please publish modules in offcanvas position.