Na bieg zapisać się może jedynie 100 osób, przy czym regulamin wymaga ukończenia przynajmniej dwóch startów w biegach górskich na dystansie minimum półmaratońskim lub jednego powyżej 42 km w 2015 roku i 2016 (do marca).
Liczyć się będzie kolejność zgłoszeń oraz wpłacenie dowolnej darowizny na badania i ochronę zagrożonego wyginięciem rysia w Beskidzie Żywieckim, któremu dedykowana jest tegoroczna, II edycja Biegu Śnieżnej Pantery. W Polsce żyje zaledwie około 200 rysi. Każdego roku czyha na nie coraz więcej zagrożeń. Rysie giną z rąk kłusowników oraz na drogach w kolizjach z pojazdami. Coraz większa jest także presja ludzi na ich najważniejsze ostoje.
PROGRAM
11. marca 2016 (piątek) – Cenrum Górskie Korona Ziemi
godz. 19:00-21:00 – odbiór Pakietów Startowych w Biurze Zawodów w Centrum Górskim Korona Ziemi, 34-222 Zawoja 3000.
12. marca 2016 (sobota)
godz. 7:00-8:30 – Otwarcie Biura Zawodów w CG Korona Ziemi i odbiór Pakietów Startowych (dla uczestników, którzy nie otrzymali ich w dniu poprzednim).
godz. 8:45 – Odprawa Zawodników (GOPR)
godz. 9:00 – Uroczysty start Biegu na dystansie 23 KM.
godz. 9:30 – Biegowy trening górski (ok 3-5 km) dla chętnych osób towarzyszących, gości. Start biegu treningowego: CG Korona Ziemi.
godz. 9:30-14:00
godz. 12:30-14:30 – Wydawanie ciepłych posiłków dla Uczestników Biegu (CG Korona Ziemi).**
godz. 14:00 – Zamknięcie trasy Biegu Głównego
godz. 14:15 – Podsumowanie Biegu
godz. 14:30 – 16:30 – wykłady o tematyce górskiej
godz. 16:30 – Integracja Uczestników Biegu i Gości w Centrum Górskim Korona Ziemi.
Centrum Górskie Korona Ziemi, którego misją jest przekazywanie w ciekawy i innowacyjny sposób wiedzy na temat gór również przygotowało liczne atrakcje. Każdy będzie mógł zwiedzić 2 sale, makietową i ekspozycyjną oraz sprawdzić swoją wiedzę w multimedialnej Grze Wyprawa. Przewodnicy przygotowali warsztaty „szpeju” w czasie, których będzie można poznać górski sprzęt i jego praktyczne zastosowanie. Na odważnych (w tym i dzieci) czeka wysoka przeprawa „Spacer w Koronie Drzew” w Parku Linowym Las Przygód. Osoby towarzyszące oraz chętnych nie startujących w biegu głównym zapraszamy na bieg treningowy (ok 5-10 km), który poprowadzi biegaczka i trenerka Magdalena Kozielska (Dynafit Team PL).
Po podsumowaniu Biegu odbędzie się blok seminaryjny (3 wykłady), który zakończy gość specjalny: dr inż. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury “Wilk. Podczas wykładu pt. „Ryś w zarysie” Dr Mysłajek opowie o tajemnicach życia tych pięknych kocich indywidualistów – dowiemy się m. in. jak i na co rysie polują, gdzie najchętniej szukają schronień i jak trudną rolę ma do wypełnienia kotka wychowująca grupę niesfornych kociąt.
Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie biegsnieznejpantery.pl