Ochotnica Dolna


Ochotnica Dolna

Urząd Gminy
os. Dłubacze 160
34-452 Ochotnica Dolna
tel. 18 262 09 10
fax 18 262 09 36
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ochotnica.pl
 

WYCIĄGI NARCIARSKIE TRASY ZJAZDOWE
orczyk 1 trasyzjazdowe długość 300 mOchotnica Dolna to jedna z największych i najpiękniejszych wsi w Polsce. Gmina Ochotnica Dolna jest położona w samym sercu Gorców. Rozciąga się od podnóża Turbacza aż po dolinę Dunajca. Administracyjnie gmina podzielona jest na 4 sołectwa: Tylmanowa, Ochotnica Dolna, Ochotnica Górna, Ochotnica Dolna-Młynne. Ochotnica Dolna wraz z Ochotnicą Górną tworzą jedną z najdłuższych wsi w Polsce. Urzekające krajobrazy przyciągają tutaj rzesze turystów spragnionych spokoju, kontaktu z przyrodą i wciąż żywą kulturą górali gorczańskich. Dunajec przepływający przez Tylmanową to ulubione miejsce wędkarzy, a tereny położone bliżej Turbacza to raj dla narciarzy.

Znaczącą część gminy zajmuje Gorczański Park Narodowy oraz jego otulina. Górski krajobraz, piękne lasy, rozległe polany ze wspaniałymi widokami, potoki, cisza to niepowtarzalne walory tych okolic. Można odbywać długie wyprawy piesze, jeździć na górskich rowerach, a także konno. Gęstość oznakowanych szlaków turystycznych należy do jednych z największych w całych Gorcach. Przez Ochotnicę prowadzi Gorczański Szlak Papieski, otwarty w 2003 r. Na Suchym Groniu zwanym Błyszczem w Paśmie Radziejowej, jest pamiątkowe miejsce, gdzie 16 sierpnia 1972 r. ks. kard. Karol Wojtyła odprawił mszę św.
W Tylmanowej znajdują się drewniany kościół pw. św. Mikołaja z 1756 r. oraz klasycystyczny dwór z 1840 r. W Ochotnicy Dolnej do zabytków należą: kościół pw. Znalezienia Krzyża z 1816 r. oraz „Kurtynowa koliba” interesujący zespół najstarszej osady chłopskiej, kiedyś kurna chata z 1839 r. w osiedlu Forendówki w Ochotnicy Górnej. W Ochotnicy Górnej jest prywatne muzeum regionalne „Studzianki”. Na terenie gminy zachowały się liczne pozostałości po kulturze wołoskiej.

Noclegi
Baza noclegowa obejmuje ośrodki wczasowe, pensjonaty, pola biwakowe, placówki kolonijne i oazowe, a przede wszystkim pokoje gościnne w kwaterach prywatnych i gospodarstwa agroturystyczne, studenckie schronisko „Hawiarska Koliba” w Jamnem, prowadzone przez Oddział Akademicki PTTK w Krakowie (SKPG AGH), czynne przez cały rok. Ważną rolę dla turystów uprawiających piesze wędrówki górskie odgrywają studenckie bazy namiotowe pod Gorcem i na Lubaniu. Są to obiekty przystosowane do świadczenia tanich usług.Wyciągi narciarskie
  • wyciąg orczykowy, długość 300 m, prywatny.
W Ochotnicy panują znakomite warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, nawet wprawni narciarze znajdą tu coś dla siebie.

Please publish modules in offcanvas position.