50 lat ośrodka narciarskiego Paseky nad Jizerou


50 lat ośrodka narciarskiego Paseky nad Jizerou

W tym roku ośrodek narciarski Paseky nad Jizerou świętuje półwiecze swojego istnienia. To, co zaczęło się jako marzenie kilku lokalnych pasjonatów, jest dziś jednym z nowoczesnych, rodzinnych ośrodków zimowych na pograniczu Gór Izerskich i Karkonoszy.
Przypomnimy sobie historię narciarstwa w jednej z jego kolebek w Karkonoszach. Wrócimy się do korzeni historii narciarstwa i opowieści tubylców, operatorów wyciągów narciarskich i kronikarzy w jednej z najbardziej malowniczych części Karkonoszy. Porozmawiamy z lokalną narciarką Petrą Lubíkovą.
W tym roku ośrodek narciarski Paseky świętuje swoje pięćdziesiąte urodziny. Jakie były początki narciarstwa w Pasekach? Czy możemy w ogóle powiedzieć, kiedy zaczęto uprawiać narciarstwo?
Musielibyśmy się cofnąć do roku 1893, do pioniera i propagatora narciarstwa dla przyjemności i ruchu sportowego, Oskara Vorwerga (gubernatora Herischdorfu, polskiej strony Karkonoszy). Zorganizował dyskusję w sąsiedniej wiosce, w tym kurs jazdy na nartach dla mieszkańców okolicznych wiosek, a być może nawet zorganizował jeden z pierwszych konkursów zjazdowych w Karkonoszach na stokach Pasek.
Zjazd narciarski na stoku, na którym dziś znajduje się ośrodek narciarski, początek XX wieku. Zdjęcie: Petr KučeraZjazd narciarski na stoku, na którym dziś znajduje się ośrodek narciarski, początek XX wieku. Zdjęcie: Petr Kučera.
 
FOTO 2Konkurs w skokach, początek XX wieku. Zdjęcie: Petr Kučera.

FOTO 3
Jeden z pierwszych narciarzy z Pasek. Ksiądz Václav Holub, inicjator zawodów wyścigowych. Zdjęcie: Petr Kučera.

Początkowo narty wykorzystywano głównie jako zimowy środek transportu. Mieszkańcy Pasek używali drewnianych nart zarówno do jazdy do pracy, jak i do szkoły. Z powrotem na nich chodzili lub nieśli je na plecach.
Z relacji naocznego świadka (Anna Nesvadbová): „No cóż, jeździłam tak do pracy, do papierni... Zamiast brnąć przez śnieg, to fruwało się na nartach po śniegu. A kiedyś, nie wiem co dzieciom przyszło do głowy, nasmarowały narty woskiem. To jechałam jak szalona. Powiem wam, że to było wszystko szalone. Ale nie mogłam się wspiąć! To działo się i działo. A kiedy zdjęłam narty, byłam w połowie pokryta śniegiem. … No cóż, dzieci oczywiście powiedziały: „Chcieliśmy, żeby ci to jechało!” Źródło: Co przeżyliśmy, Jarmila Bachmannová, 2012
Z kroniki Aloisa Buluška (napisanej w latach 1936–1957): „Najpiękniejszym sportem zimowym jest narciarstwo. Dzieci w górach zaczynają jeździć na nartach w bardzo młodym wieku. Jak tylko nauczą się chodzić, zimą próbują jeździć na nartach. Dlatego czteroletni narciarz nie jest tutaj rzadkością. Kiedy dziecko zaczyna szkołę, zazwyczaj potrafi już dobrze jeździć na nartach. – Dziś narty produkuje się masowo, w fabrykach. Nie są drogie i każdy może je mieć. … Nasze dzieci zazwyczaj zjeżdżają na nartach ze stoków górskich, skacząc na małych skoczniach narciarskich, które najpierw budują ze śniegu.”

FOTO 4Uczniowie szkoły Pasek na nartach i sankach. Zdjęcie autorstwa Aloisa Buluska.

Minęło już pięćdziesiąt lat, odkąd uruchomiono pierwszy wyciąg narciarski?
Nie całkiem. W kilku daczach, w tym domkach letniskowych, narciarze sami budowali małe wyciągi narciarskie. Narciarze nosili pas z hakiem wokół talii, aby przymocować się do wyciągu lub używali również wyciągarek do szybowców. Wszystko zależało od pomysłowości i sprytu ludzi. W przełomowym roku 1974 zwodowano pierwszy klasyczny dwumiejscowy orczyk dostępny publicznie. To był początek nowoczesnego narciarstwa w Pasekach. Nikt wówczas nie przypuszczał, że projekt ten stanie się jednym z największych kurortów zimowych w regionie.
Zakładam, że w ciągu ostatnich 50 lat przebyliście długą i trudną drogę do obecnej formy kompleksu?
Ci, którzy brali udział w pierwszej budowie wyciągów i powiązanych z nimi budynków, prawdopodobnie mogliby powiedzieć najwięcej. W tamtym czasie było bardzo mało technologii i wszystko często było noszone na plecach.

FOTO 10Budowa dzisiejszego kiosku. Rok 1986.

FOTO 6FOTO 7FOTO 8

Zdjęcia z pracy pierwszych wyciągów orczykowych.


FOTO 9
Widok pierwszego orczyka w pierwszych latach jego działania.

Obecnie na górę można wjechać dwoma wygodnymi, czteroosobowymi kanapami bezpośrednio z parkingów, a dla dzieci przygotowaliśmy małe orczyki i wyciągi taśmowe. Wspomniałem, że jesteśmy ośrodkiem narciarskim dla rodzin z dziećmi, mamy dla nich wygodny karnet 2+2 lub 2+1. Nasi narciarze mogą również nabyć karnet narciarski w sklepie internetowym po obniżonych cenach. Wystarczy, że okażą się posiadaczami karty chipowej SKIDATA. Wszystko jest dziś wygodniejsze i bardziej komfortowe, choć w naszym kiosku nadal można poczuć powiew przeszłości. :-)

FOTO 14FOTO 1221 fotopoint
Ośrodek narciarski Paseky nad Jizerou dzisiaj.

Odwiedź ośrodek narciarski Paseky nad Jizerou i zostań częścią jego kolejnej historii!

Przyjedź i szusuj w Pasekach!
  • Trasa narciarska niebieska o długości 1600 m
  • 2 kolejki linowe
  • 2 parki dla dzieci (wyciąg i wyciąg taśmowy)
  • 4 wypożyczalnie i szkoły narciarskie
  • 5 x bezpłatny parking
  • ponad 50% stoków pokrytych śniegiem

Ski areal Paseky 2 modre
najtrasnieszy

Please publish modules in offcanvas position.