Pierwszy dzień na stoku


Pierwszy dzień na stoku

 

Pierwszy dzień na stoku | Podstawy techniki jazdy na nartach

Wyjazd na narty po raz pierwszy może napędzić sporo stresu. Podpowiadamy, jak przygotować się na pierwszą wizytę na stoku. Odpowiednie przygotowanie pomoże nam szybciej nauczyć się jeździć na nartach.

Pierwsza jazda na nartach | informacje wstępne

Zanim wybierzemy się na narty warto dokładnie rozplanować przebieg całej podróży i pobytu na stoku. Choć wielu pewnie kusi perspektywa trudnych i odległych stoków – na pierwszy raz lepiej wybrać stoki rodzime o najmniejszym stopniu trudności. W końcu istnieje ryzyko, że jazda na nartach nam się nie spodoba. Stopniowanie sobie poziomu trudności stoku pozwoli także na uniknięcie rozczarowań i dobrą zabawę na nartach. Zjeżdżanie z niższych górek pozwala także na uniknięcie strachu przed zjazdem.

Wyjazd na narty warto poprzedzić poprawieniem własnej formy fizycznej. Jazda na nartach wymaga dobrego zmysłu równowagi, wytrzymałości i siły mięśni czy też dobrej wydolności organizmu. Osoby początkujące nie muszą przeprowadzać specjalistycznych treningów przygotowujących do sezonu zimowego. Wystarczy regularna aktywność fizyczna, taka jak np. jazda na rowerze, bieganie czy trening rozciągający. W ten sposób znacznie zmniejszamy ryzyko kontuzji na nartach. Pamiętajmy również, że na pierwszy wyjazd na narty przyda nam się towarzysz. Dobrze, jeśli jest to bardziej doświadczony kolega lub instruktor jazdy na nartach. Dzięki pomocy i asekuracji mamy szansę na efektywniejszą i bezpieczniejszą naukę jazdy na nartach.

Depositphotos 32875877 LTechnika jazdy na nartach | Podstawy

Nauka jazdy na nartach w pierwszym okresie obejmuje opanowanie prawidłowej pozycji zjazdowej. Należy pamiętać o tym, by unikać skrępowania ruchów – pozycja zjazdowa powinna być swobodna. Narty – rozstawione na szerokość bioder. Ważne, by ugiąć nogi w kolanach, a ręce przylegające do ciała po bokach. Gdy już opanujemy pozycję zjazdową – czas na naukę jazdy pługiem. Ta technika jazdy przyda się również w trakcie hamowania na nartach. Technika jazdy pługiem polega na ustawieniu tyłów nart szeroko, a dziobów blisko siebie. Jeśli osiągniemy maksymalną szerokość na tyłach i maksymalną bliskość z przodu – zahamujemy. Kolejnym punktem w nauce jazdy na nartach jest skręcanie. Do najłatwiejszych sposobów należy mocniejsze naciskanie na jedno kolano obiema rękami. Umiejętność jazdy pługiem i skręcania to absolutne podstawy w nauce jazdy na nartach.

Kolejnym krokiem jest nauka skrętu dostokowego i odstokowego. Zapominamy o technice jazdy pługiem i uczymy się jazdy na krawędziach nart ustawionych równolegle.

Podstawy jazdy na nartach | Porady na pierwszy raz na stoku

- łagodna górka, na początku unikamy czerwonych tras

- lepsze są kolejki krzesełkowe na pierwszy raz

- odpowiednio dobrany sprzęt narciarski (na początku lepiej skorzystać z usług wypożyczalni)

- właściwie dobrane wiązania | warto zgłosić się do serwisu narciarskiego

- wygodne i miękkie obuwie narciarskie (także lepiej wypożyczyć na pierwszy raz na stoku)

- trening przed wyjazdem na narty – przed samym rozpoczęciem jazdy na nartach na stoku pamiętaj o krótkiej rozgrzewce

- nauka jazdy na nartach pod okiem doświadczonego kolegi lub instruktora

 

Więcej artykułów o narciarstwie https://lepszytrener.pl/blog-trenera/narciarstwo-i-snowboarding

Autor artykułu

https://lepszytrener.pl/

Baza trenerów i instruktorów sportowych

najtrasnieszy

Please publish modules in offcanvas position.