170 km tras narciarskich otwartych w Czechach


170 km tras narciarskich otwartych w Czechach

 

Najlepsze warunki i najwięcej tras otwartych jest w Karkonoszach, gdzie znajdują się największe ośrodki narciarskie. SkiResort, który obejmuje tak znane stacje jak Černá hora i Pec pod Śnieżką udostępnia narciarzom już ponad 24 km tras. Na stokach Černej hory działają trasy zjazdowe wzdłuż gondoli na szczyt, można też jeździć wzdłuż krzesełka Protěž i nowej kanapy Hofmanky. Z kolei w Pecu działa kanapa na Zahradkach, a także kolej na Hnedy vrch. Także w pozostałych stacjach SkiResortu – Černým Důle, Velkej Upie i Svobodzie nad Upou - otwarte są główne wyciągi i trasy.

Poprawiła się także sytuacja na trasach w Szpindlerowym Młynie – otwartych jest już ponad 9 km zjazdów, na których leży do 60 cm śniegu „technicznego” (z armatek). Działają tu wyciągi na Hromovce i Sv. Petrze, a także na Stohu, natomiast w części Medvedin czynne są dwa czerwone zjazdy z góry, a także łatwa trasa „Turisticka“.

W innych ośrodkach w Karkonoszach stopniowo uruchamiane są kolejne wyciągi. Działają stacje narciarskie w Benecku i Vitkovicach, gdzie czynne jest krzesełko Aldrov i prawie 2,5 km tras zjazdowych. Dośc dobre warunki panują w Malej Upie, położonej wysoko na głównym granicznym grzbiecie karkonoskim. W Mladych Bukach działają tylko orczyki szkoleniowe (krzesełko nie pracuje), natomiast w Rokytnicach nad Jizerou działaja oie kanapy - Horní Domky i Lysá hora. Pojeździć można też w Jabloncu i Pasekach. Natomiast w położonym blisko polskiej granicy Harrachovie działają oba krzesłka na Čertovej horze, a narciarze mogą szusowa po 4,5 km tras.

Na nartach pojeździć można też w leżących po sąsiedzku Górach Izerskich. Najlepsze warunki panują w stacji Tanvaldský Špičák, gdzie pracuje 4-osobowa kanapa na szczyt i otwarte są trzy najdłuższe trasy – Závodní, Turistická i Slalomák. Oprócz tego pojeździć można jeszcze także na Severaku, w Bedřichovie i Desnej, a także w Rejdicach, gdzie otwarto już ponad 2 km tras. Natomiast na niedalekim Ještědzie nad Libercem czynny jest tylko jeden krótki wyciąg, jednak trwają intensywne prace naśnieżające i możliwe jest w kolejnych dniach otwarcie następnych tras. Czynna jest także kolej krzesełkowa i trasy w stacji Obří sud Javorník niedaleko Liberca.

W Górach Orlickich pojeździć można w trzech miejscach. W położonych niedaleko naszego Zieleńca (po drugiej stronie grzbietu) stacji Deštné v Orlickych horach pracuje krzesełko i niebieska trasa prowadząca wzdłuż niego, a także stok dla początkujących. Z kolei w Říčkach otwarto wszytsoe trasy – ponad 4 km. W położonej na południe od Międzylesia i Kralik stacji Bukova hora otwarte są trasy arówno od strony Červenej Vody, jak i od strony Čenkovic, pokrywa śnieżna dochodzi do 50 cm.

W Masywie Śnieżnika najwięcej tras otwartych jest w Dolni Moravie – działa tu górna kolej 4-osobowa (przy hotelu) a także wyciąg szkoleniowy dla dzieci. Na trasach leży do 60 cm śniegu. Warto tutaj przy dobrej pogodzie skorzystać z nowej atrakcji otwartej w ubiegłym seoznie, „podniebnej ścieżki” - widokowej ścieżki spacerowej która przebiega na wysokości do 55 metrów nad ziemią – znajduje się ona przy górnej stacji kolejki Sněžník.

Zima zawitała także w Jesioniki . Najwięcej tras – ponad 4,5 km – narciarze mają do dyspozycji na Červenohorskim sedle, gdzie pracuje krzesło i jeden orczyk.. Prawie 4 km tras otwartych jest w stacjach Kouty nad Desnou i w położonej bardziej na wschód miejscowości Karlov pod Pradziadem. Niewiele mniej tras (3,1 km) oferuje obecnie narciarzom Ramzowa – pracują tu obie koleje krzesełkowe (górna i dolna) i otwarty jest czerwony zjazd spod szczytu. Pojeździć można także w Brannej i Filipovicach.

 

Ruszyły także stacje w czeskich Beskidach. Najwięcej tras – 3,4 km – otwartych jest w Bílej: pracuje tu kanapa i dwa orczyki. Pojeździć można także w Mostach u Jablonkova, a nieco bardziej na południe, w objętym wspólnym karnetem Skiregionie Valašsko czynnych jest już 7 km tras zjazdowych – najwięcej na Kohutce, Kyčerce i Karolince.

Warto jeszcze wspomnieć o stacjach nieco dalej odsuniętych od polskich granic, gdzie również można jz jeździć na wiekszej ilości tras. W górach Szumawy najwięcej tras mają narciarze do dyspozycji w połozonej na granicy czesko-austriaciej stacji Hochficht – ponad 8,6 km. Niewiele mniej tras oferuje obecnie także stacja Lipno – czynnych jest tu ponad 7,5 km zjazdów, a na trasach leży 80 cm śniegu. Ponad 4 km tras czeka także na narciarzy w Železnej Rudzie. Z kolei w czesko-niemieckim kurorcie Klinovec-Fichtelberg położonym w Rudawach, otwartych jest juz prawie 12 km tras.

Więcej szczegółów na temat zimy w Republice Czeskiej można znaleźć na stronie www.czechtourism.com

Tags:
najtrasnieszy
 

Please publish modules in offcanvas position.